17.07
2020

Rowerowy weekend w Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska i jej okolice to prawdziwy raj do miłośników przyrody, kultury i rowerowych wycieczek. Nie ma lepszego sposobu na odkrywanie piękna i atrakcji tego miejsca niż właśnie na dwóch kółkach. Chociaż weekend może okazać się niewystarczający na poznanie bogactwa jednego z najbardziej zielonych terenów w Polsce, z pewnością będzie to dobry początek dla rowerowej przygody na Podlasiu.

                 

 

Zwiedzanie Podlasia na rowerze umożliwia przebiegający przez ten region odcinek Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. W samym województwie podlaskim rozciąga się na długości ponad 600 kilometrów!

 

Na terenie Puszczy Białowieskiej turyści mogą skorzystać z licznych kwater agroturystycznych, a także z gęstej sieci innych oznakowanych szlaków rowerowych. Można zjechać z trasy głównej, aby zwiedzić okolicę. Oczywiście trzeba na to przeznaczyć zdecydowanie więcej czasu – ale jak zawsze na tym szlaku, warto! Puszcza Białowieska to prawdziwa perełka przyrodnicza. Od 1932 roku funkcjonuje tu Białowieski Park Narodowy, który chroni obszar ostatnich w Europie nizinnych lasów liściastych o cechach pierwotnych. Park jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Rowerową wycieczkę rozpoczynamy w geometrycznym środku Puszczy Białowieskiej po polskiej stronie granicy. Punkt ten został oznaczony pomnikiem, który znajduje się tuż za wjazdem do Białowieży. Stolica puszczy to w rzeczywistości kilka osad połączonych w jeden ośrodek miejski. Miejsce to oferuje bardzo wiele turystycznych atrakcji – jeden dzień może nie wystarczyć, aby odkryć je wszystkie. Niezwykłym zabytkiem przypominającym o carskiej przeszłości jest cerkiew św. Mikołaja. Car Aleksander III w 1894 roku osobiście wizytował budowę tej ceglanej świątyni. Jej ceramiczny ikonostas, jedyny taki zabytek w Polsce, wykonano z chińskiej porcelany sprowadzonej z Petersburga. Warto przespacerować się też po Parku Pałacowym. Choć główna budowla, czyli carski pałac, nie przetrwał do naszych czasów, zachowała się brama wjazdowa oraz drewniany dworek gubernatora – zatrzymywali się w nim znane postacie polityki, w tym sam car Aleksander II.

 

Osobliwości Białowieskiego Parku Narodowego można poznać w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym BPN w Białowieży. Wizyta w tym miejscu to doskonały wstęp do poznawania terenu puszczy. W muzeum prezentowane są najbardziej charakterystyczne dla puszczy zbiorowiska leśne, zjawiska przyrodnicze oraz sposoby historycznego użytkowania tego obszaru na przestrzeni wieków.

 

To nie koniec atrakcji. Ciekawym miejscem jest Białowieża Pałac – nieczynna obecnie końcowa stacja kolejowa położona w centrum miejscowości. Zadaszony peron służył niegdyś władcom Rosji przyjeżdżającym do Białowieży na polowania (dziś odbywają się tu wystawy). Warto odwiedzić też Białowieżę Towarową – to odnowiony zespół budynków dworcowych wzniesionych w 1903 roku z myślą o carze Mikołaju II. W drewnianym budynku mieści się obecnie restauracja carska. W kompleksie znajdziemy też wieżę ciśnień, w której powstały apartamenty carskie urządzone w klimacie z okresu cara Mikołaja.

 

Białowieża Towarowa to także przystanek początkowy Białowieskich Drezyn będących oryginalną formą poznania przyrody Puszczy Białowieskiej. Jeśli mamy nieco więcej czasu, obowiązkowo trzeba skorzystać z tej atrakcji. Drezyny ręczne są to lekkie pojazdy szynowe, które są napędzane przez… samych pasażerów. Maksymalna prędkość to około 20 km/h. Warto wybrać krótki odcinek trasy biegnący ze Stacji Białowieża Towarowa do Stacji Białowieża Pałac (około 35 min w obie strony). Dla najwytrwalszych została przygotowana trasa liczącą 36 km i biegnąca przez stacje: Białowieża Towarowa–Grudki–Miejsce Mocy–Czerlonka–Nieznany Bór–Czerlonka–Miejsce Mocy-Grudki–Białowieża Towarowa. Przejazd trasy w obie strony trwa około 7 godzin.

 

Na turystycznej mapie Białowieży warto uwzględnić też Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia. To zespół obiektów budownictwa drewnianego z terenu Podlasia. Kompleks, który jest prywatną inicjatywą grupy studentów, powstał na terenie dawnej wsi Kropiwnik zniszczonej podczas II wojny światowej. Skansen składa się z dziewięciu dobrze zachowanych obiektów, wśród nich są m.in. kryte słomą chaty, drewniana kapliczka,  dwa wiatraki i  majsternia, czyli dawny warsztat z początku XX wieku. Każdy z budynków jest dobrze wyeksponowany i fantastycznie współgra z otaczającą go przyrodą.

 

Po poznaniu największych atrakcji Białowieży kierujemy się w stronę Hajnówki. Warto zwrócić uwagę na drewniany kierunkowskaz prowadzący do „Miejsce Mocy” – to prawdopodobne miejsce kultu Słowian. Rosną tu drzewa o nietypowych kształtach, a wokół leżą głazy i kamienie, które tworzą kamienny krąg. Radiesteci potwierdzili nagromadzenie w tym miejscu ładunków dodatnich korzystnie wpływających na organizmy żywe (stąd też wzięła się nazwa „Miejsce Mocy”).

 

Dalej należy kierować się zielonym szlakiem przez miejscowość Podcerkwy, a następnie niebieskim przez Sacharewo aż do Hajnówki. Miasto to nazywane jest „Bramą do puszczy” i jest popularnym punktem startu dla przygody z Białowieskim Parkiem Narodowym. Wizytówką Hajnówki jest sobór pw. Świętej Trójcy – budowla zachwyca  z zewnątrz finezyjnie ukształtowanym dachem z cebulastymi  kopułami, a wewnątrz wielobarwnymi malowidłami przedstawiającymi sceny z Biblii. Cerkiew wyróżnia się też świetną akustyką – co roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” (uczestniczą w nim chóry z całego świata). Ale to początek turystycznych atrakcji. W Hajnówce warto odwiedzić też Park Miniatur Zabytków Podlasia. Można tam zobaczyć charakterystyczną dla regionu kolorową architekturę drewnianą, obiekty sakralne czy pałace – oczywiście w pomniejszonej wersji (są wykonane w skali 1:25). Na obrzeżach miasta znajdują się skansen i stacja kolejki wąskotorowej. Druga z atrakcji spodoba się szczególnie rodzinom z dziećmi. Wąskotorowa kolejka leśna kursuje na trasie Hajnówka – Topiło. To wspaniała okazja do tego, aby z całkowicie innej perspektywy zobaczyć Puszczę Białowieską. Niegdyś po tych torach (wybudowanych przez Niemców w okresie I wojny światowej) transportowano drewno, dziś odbywają się tutaj wycieczki turystyczne.

 

Po zwiedzeniu Hajnówki jedziemy do wsi Budy. Na jej terenie znajduje się skansen Sioło Budy – oryginalna kresowa zagroda z XIX w. Na terenie tego kompleksu zobaczymy m.in. dobrze zachowaną chatę z 1836 roku, stodołę, wozownię oraz studnię z żurawiem. W skansenie funkcjonuje też Galeria Rękodzieła. Obok stoi Karczma Osocznika serwująca dania regionalnej kuchni – warto się tutaj zatrzymać przed dalszą częścią trasy.

 

Następnie szlak przebiega przez Teremiski. Po drodze miniemy też rezerwat pokazowy żubrów niedaleko Białowieży – warto zatrzymać się tam na moment. W tym niezwykłym rezerwacie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, eksponowane są nie tylko żubry, ale również  łosie, jelenie, sarny, rysie i wilki.

 

Ciekawym punktem w końcowym odcinku rowerowej wycieczki jest ścieżka edukacyjna „Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich”. Ma około 500 metrów długości i biegnie wokół wiekowych dębów, których wiek szacowany jest na 150-500 lat.  Każde z drzew ma swojego królewskiego patrona (m.in. Władysława Jagiełłę, Stefana Batorego czy Zygmunta Augusta). Trasa prowadzi po drewnianych kładach, a jej przejście zajmuje około 20 minut.

 

Ostatni odcinek rowerowej trasy prowadzi z powrotem do Białowieży. W stolicy Puszczy Białowieskiej znajdziemy wiele godnych polecenia obiektów noclegowych. Warto wymienić m.in. Hotel Żubrówka, Hotel Białowieski oraz pokoje gościnne „U Heleny i Piotra”. Znajdą się też miejsca dla tych, którzy lubią dobrze zjeść. Warto wstąpić do restauracji Stoczek 1929 oraz restauracji Pokusa.

 

Trasa wycieczki: Białowieża – Podcerkwy (7,2 km) – Sacharewo – Hajnówka (28,8 km) – Budy (39 km) – Teremiski – Rezerwat pokazowy żubrów (46 km) – Białowieża (łącznie 49 km)

 

 

 

 

 

Kategoria: Działania promocyjne, Autor: Bożena Pogorzelska, Data publikacji: 2020-07-17